Společnost ocelové pásy

Odborná zahraniční exkurze u firmy SSAB Hämmenlinna, Finsko.

V tomto roce byla po vzájemné dohodě uskutečněna návštěva členů Společnosti ve firmě SSAB Hämmenlinna - Finsko, ve které se produkují válcované pásy za studena z oceli se zvýšenou pevností a tvrdostí. Hlavní cíl exkurze byl zaměřen na odborně tematickou část, ale pro účastníky akce byl zároveň připraven taktéž doprovodný program, který obsahoval turistickou a historickou oblast z navštíveného místa exkurze a jejího okolí.

ODBORNÁ ZAHRANIČNÍ EXKURZE SPOLEČNOSTI OCELOVÉ PÁSY 2018.

Počátkem června 2018 se uskutečnila další z plánovaných odborných zahraničních exkurzí, které jsou pořádány Společností Ocelové pásy pro své členy a jsou pečlivě připravovány ve spolupráci s vybranou zahraniční firmou, která svou vývojovou činností nebo svým výrobním programem souvisí s problematikou ocelových pásů a plechů. V tomto roce byla po vzájemné dohodě uskutečněna návštěva členů Společnosti ve firmě SSAB Hämmenlinna – Finsko, ve které se produkují válcované pásy za studena z oceli se zvýšenou pevností a tvrdostí.

Hlavní cíl exkurze byl zaměřen na odborně tematickou část, ale pro účastníky akce byl zároveň připraven taktéž doprovodný program, který obsahoval turistickou a historickou oblast z navštíveného místa exkurze a jejího okolí.

PROGRAM EXKURZE:

Čtvrtek 7. 6. 2018: Odlet z Prahy, přílet do Helsinek odpoledne. Prohlídka hlavního města Finska – Helsinek, kterou jsme zahájili na Senátním náměstí – Senaatintori s katedrálou – Tuomiokirkko. Lodí v rámci městské dopravy jsme se přepluli na pevnost Suomenlinna. Dále jsme navštívili pozoruhodný moderní kostel Skalní chrám – Temppeliaukio kirkko. Večer příjezd na ubytování v hotelu Scandic Meilahti.

Pátek 8. 6. 2018: Po snídani byl přesun do Hämmenlinna, kde proběhla odborná exkurze do válcovny za studena společnosti SSAB. Došlo i na prohlídku samotného města s vojenským muzeem a tvrzí. Poté jsme jsme pokračovali na sever. Při přesunu jsme návštívili sklárnu Littalla-halli i s jejím obchodem. Poté jsme doputovali k velkému jezeru Päijänne a zastavili u dřevěného kostela v Petäjäves. Večer jsme se ubytovali v Jyväskylä.

Sobota 9. 6. 2018: Prohlídka města Jyväskylä – centrum kraje je především čilým univerzitním a školním městem. Město je skutečným architektonickým klenotem, protože kolem třiceti staveb projektoval ve dvacátých letech minulého století jeden z nejslavnějších světových architektů – Alvaar Aalto. Jsou to mimo jiné například kulturní dům, městské divadlo a universita. Nejkrásnější pohled na město je však z rozhledny na věži vodojemu v městském parku Harju. Odpoledne jsme se vydali do srdce Finska, kolem jezernaté plošiny v Národním parku Linansaaren kansallispuisto. Tento park patří k nejstarším finským národním parkům a zahrnuje oblast více jak 150 ostrůvků na jezeře Haukivesi. Vedle vzácného tuleně kroužkového zde také můžeme zahlédnout orlovce říčního. Večer jsme se ubytovali ve městě Savonlinna.

Neděle 10. 6. 2018: Prohlédli jsme si nejkrásnějšího finský hrad Olavinlinna ve městečku Savonlinna. Po přejezdu do nedaleké osady Kerimäk, jsme navštívili dominantní stavbu kostela s kapacitou 3000 sedadel. Je to pravděpodobně největší dřevěný kostel na světě. V prohlídce této nádherné jezernaté oblasti, která dala Finsku přívlastek „Země tisíců jezer“ jsme pokračovali vycházkou po mohutném eskeru Punkaharju, který je součástí stejnojmenné přírodní rezervace. Přenocovali jsme ve městě Lappeenranta.

Pondělí 11. 6. 2018: Po ranní prohlídce Lappeenranty jsme dojeli po „Královské cestě“ do druhého nejstaršího města Finska Porvoo. Toto krásné město bylo založeno v roce 1346, ale už i dříve bylo významným obchodním centrem. Skládá se ze tří významných částí – Starého a Nového Města a také z empírové části, která pochází z 19. století. Společně jsme si prohlédli středověký kostel na náměstí Kirkkotori a starou radnici. Poté již následoval přejezd na hlavní finské letiště Vantaa a odlet zpět do ČR.